Bana Soru Sorun

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
8
11
Herkese merhabalar,

Konuya girmeden önce, böyle bir platformu bize kazandırsan Uğur Ata'ya teşekkür etmek isterim.

Bilmeyenler için kendimi tanıtayım. İsmim Arif Şengören. Domain sektörüne girişim 2010 yılında Nokta Domains ile oldu. Ardından 2015 yılından, bir kaç ay öncesine kadar Uniregistry'de çalıştım. Nokta Domains'te domain satış, domain değerleme, domain monetization (parksayfası), domain alım, portföy satışı gibi tecrübeler edindim. Uniregistry'de ise zamanımın büyük bir çoğunluğunu broker'lık yaparak geçirdim.

Şu günlerde, sektörle ilgili aklıma gelen hususları, gelişmeleri ve kendimle ilgili gelişmeleri kendi blogumda, direk sektör konusundaki konuları da Okan Yıldırım ile Youtube (DomainGag) sayfamızda videolarla işliyorum/işliyoruz. Hemen hemen her gün, ülkemizdeki yatırımcılardan mail/mesaj vs. alıyorum. O yüzden burda bir soru-cevap ortamı oluşturmak istedim.

Bir yatırımcı olarak en merak ettiğiniz veya en çok zorlandığınız konular nelerdir?

Siz sorun, ben cevaplamaya çalışayım. Güzel konular çıkarsa YouTube programımızda da o konuları işleriz.

Herkese iyi günler dilerim.

Murat

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
14
16
47
Marmara Denizi
.hojbej.com
Merhabalar Arif Bey
Öncelikle Uğur beye ve size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Ama umarım buradaki sorular yüzünden kısa zamanda vazgeçmezsiniz :)
İlk başınızı ağrıtan ben olayım istedim. Sonraya belki sıra kalmaz.
1- Yeni çıkan domain uzantıları sizce com, net gibi uzantılarda bir düşüşe sebep oldu mu?
2- Sosyal medya, olumlu veya olumsuz domain yatırımcılığını etkiledi mi?
3- Türkçe domain piyasası durgunluğunu atacak mı, kısa vadede veya uzun vadede. Siz ne düşünüyorsunuz.
4- Domain değerleme kriterlerini Uğur Bey paylaşmıştı bizimle ancak bu kriterlere göre hazırladığınız matematiksel bir yöntem varmıdır.
Örneğin: aranma sayısı (X) 2 = XX TL gibi
5- Yatırım amaçlı son aldığınız domain neydi? (bu soruya cevap vermeyebilirsiniz :))
Biraz fazla oldu farkındayım ama kısaca düşüncelerinizi paylaşmanız bizlere de yol gösterecektir.
Şimdiden Teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

Bilal

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
17 Eyl 2019
1
2
Merhaba Arif Bey, bu güzel konu için teşekkürler öncelikle.
  • Yurt dışı domain satış platformları ile yurt içi domain satış platformları arasındaki bariz fark nedir?
  • Yurt dışında da bilinçsiz domain yatırımı yapan kişilerin çoğunluğu hakkında yüzdesel bir ifade verebilir misiniz?
  • Yurt içi ve yurt dışı satış platformlarının yönetimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
  • Domainlerin satışı için bir yol haritası çizebilir misiniz?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

eprianu

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
1
2
Merhabalar Arif hocam, elimde benim için çok ama çok değerli bir domain var. Yine kendi çapımda iyi bir ücret ödedim. Son zamanlarda bazı firmalarla ilgili farklı sıkıntılar yaşandığını facebook gruplarında okuyorum. Mesela domainin süresini geçiren bir kişinin park süresi dolmadan domaini elinden almışlar gibi.

Cevaplamanızı istediğim husus şu; ben bu domaini hangi firmada saklamalıyım?

Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

domains

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
12
10
Muğla
webhoca.com
Güzel oldu bu soru cevap teşekkürler. Sektörün tanıdık brokerlarından Arif bey hoşgeldiniz. Güzel sorular var. Cevapları ilgiyle takip edeceğiz. Yurtdışı domain satış sitelerinden hangilerini önerirsiniz?

caglar

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
8
7
Kastamonu
Güzel bir başlık, benim gibi yeni başlayan daha işe ısınamamış çaylaklar için bulunmaz hint kumaşı :)
Ben de şöyle bir soru yönelteyim, aldığımız kaliteli bir domaini son kullanıcıya ulaştırmak için hangi yol izlenmeli ? Nerelere ilan / park verilmeli ? verilmeli mi ?

secretbrokerage

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
2 Eki 2019
2
10
Merhabalar Arif Bey
Öncelikle Uğur beye ve size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Ama umarım buradaki sorular yüzünden kısa zamanda vazgeçmezsiniz :)
İlk başınızı ağrıtan ben olayım istedim. Sonraya belki sıra kalmaz.
1- Yeni çıkan domain uzantıları sizce com, net gibi uzantılarda bir düşüşe sebep oldu mu?
2- Sosyal medya, olumlu veya olumsuz domain yatırımcılığını etkiledi mi?
3- Türkçe domain piyasası durgunluğunu atacak mı, kısa vadede veya uzun vadede. Siz ne düşünüyorsunuz.
4- Domain değerleme kriterlerini Uğur Bey paylaşmıştı bizimle ancak bu kriterlere göre hazırladığınız matematiksel bir yöntem varmıdır.
Örneğin: aranma sayısı (X) 2 = XX TL gibi
5- Yatırım amaçlı son aldığınız domain neydi? (bu soruya cevap vermeyebilirsiniz :))
Biraz fazla oldu farkındayım ama kısaca düşüncelerinizi paylaşmanız bizlere de yol gösterecektir.
Şimdiden Teşekkür ederim. Başarılar dilerim.
Murat Bey merhabalar. Sorularınız için teşekkürler.

1- Kesinlikle hayır. Bu uzantıların alınan versiyonlarının hemen hemen hepsinin .com'u register edilmiş durumda. Yatırımcılar (ciddi yatırımcılar) mümkünse her ikisini de alıyor. Hatta aksine, .com'un performansını arttırdı bu yeni uzantılar.
2- Hem sosyal hem geleneksel medya, bence olumsuz etkiledi. Çünkü kimse Voice.com'un 30 milyon dolara, Sex.com'un 14 milyon dolara veya UcakBileti.com'un 250 bin dolara satıldığını duyurmadı, aksine, rtehavalimani.com vs. gibi domainleri register edip binlerce dolarlara satmak isteyenleri, elinde facebook ilintili domaini olup facebook'a dava açan zeki kişileri çıkararak, olumsuz etki yaptı.
3- Türkiye'de sorunlar çok. Dünya'ya göre küçük bir komünite olduğumuz için fırsatçılar hemen göze batıyor. Yatırımcılar risk alamıyor, çünkü risk alacak sermayesi olan kişi çok az. Doların durumu belli ve yatırımcımız maalesef domainlerine maddi olarak değil manevi olarak bağlı. Bu da fiyatlama ve satış kararlarını olumsuz etkiliyor.. Bir de son-kullanıcı sıkıntımız var. Herkes domaine sadece domain olacak bakıyor. Bir çok insandan duymuşsunuzdur, "buna 5000 TL/USD vereceğime google reklamı vs veririm diye". Kendi basit projem için çok minik bir marketing bütçesi hazırlattım (Google, Facebook vs. yerlerde reklam), bana maaliyeti aylık min 2000 TL + marketing çalışanının ücreti (Tabi bu dünya pazarı için) Hadi ona standart bir proje için ortalama aylık 5000 TL diyelim. Yıllık 60000 TL, 5 yıllık 300000 TL eder ve bu parayı her zaman harcamak zorundasınız. Evet domainler pahalı ama, orta ve uzun vadede domaine vereceğiniz 10000 USD + marketing bütçesi, proje sahibine daha ucuza gelecek ve jenerik akılda kalıcı bir domain alındığında, marketing'e ihtiyacı azaltacaktır. Tabi projenin eli yüzü düzgün bir proje olduğunu varsayıyorum. Ama insanımız, eskiden gelen alışkanlıklar ve ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı bir yatırıma bu kadar uzun soluklu bakamıyor.
4- Domainin değerlemesinin "matematiksel" bir formunun olduğuna inanmıyorum. Domaini 5 kişiyi getirin, bir domain için bire bir aynı değerlemeyi yapamaz. Domain bir gofret bir araba değil. Standart ticari ürünlerin bir maaliyeti vardır fiyatlamanın en temel girdisini maaliyet oluşturur. Domainde maaliyet unsuru biraz farklı. Tabiiki de 9 USD kayıt ücreti veya 500 USD auction ücreti değil. Bir tecrübe maaliyeti var, büyük oranda. Ben bir domaini alırken 10 yıllık tecrübemle alıyorum, bunun da fiyatı kesin değil. Marketin durumu, domainin sektörü, uzantısı, benzer satışlar vs vs. Domaini değerlemek için makine öğrenmesi ve yapay zekanın bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum ve bence ona daha var :) Nokta Domains'teyken ortaya çıkardığımız değerleme, otomatik değerlemeler arasında şu ana kadar yapılmış en iyisi, bence Estibot'tan da iyi. Ama onu ben bir amaç değil, araç olarak kullanırım, domaini değerlemek için :)
5- WeedChoices.com :)

Umarım yeterli olmuştur cevaplar, iyi çalışmalar dilerim.

secretbrokerage

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
2 Eki 2019
2
10
Merhaba Arif Bey, bu güzel konu için teşekkürler öncelikle.
  • Yurt dışı domain satış platformları ile yurt içi domain satış platformları arasındaki bariz fark nedir?
  • Yurt dışında da bilinçsiz domain yatırımı yapan kişilerin çoğunluğu hakkında yüzdesel bir ifade verebilir misiniz?
  • Yurt içi ve yurt dışı satış platformlarının yönetimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
  • Domainlerin satışı için bir yol haritası çizebilir misiniz?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Bilal Bey merhabalar,

1- En bariz fark hem alıcı hem satıcı bakımından "müşteri kitlesi". Anlıyorum, herkesin parası da domaini de çok değerli, fakat öyle kötü domainler için öyle fiyatlar görüyorum ki, bakıp kalıyorum. Hayır arkadaşlar, sizin domaininiz size erken emekliliği getirmeyecek. Burası satıcı için, hayır arkadaşlar, o parayı reklama yatırarak devamlı bir başarı yakalayamazsın :)
2- Yüzdesel bir fikir veremem fakat özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş ülkelerde pire gibi türedi bu sözde yatırımcılar. Linkedin'de her gün önüne 10 tane görsel düşüyor "XXXXXX.com premium domain is for sale" diye. Ve hayır, o domainlerin %99'u premium'un p si bile değil. Şöyle bir açtım ve karşıma çıkan "premium domainler" : pinnacleofdreams.com, paisesbajos.amsterdam (gözüm kanadı), PersonalBrand.Global, PersonalBranding.Global vs vs.
3- Bu soruyu tam anlamadım açıkçası. Neyi kastettiniz?
4- Çizelim: 1- Türkçe tek kelime jenerik, veya sözlük anlamlı .com domaini alacaksınız (belki aşırı ticari değere sahip .net'te olabilir), İngilizce max 2 kelime anlamlı .com domaini alacaksınız. Açık arttırmadan aldıysanız bir süre bekleyeceksiniz (1-2 ay) satışa koymadan önce. Daha sonra domaininizi duygusallığı devreye sokmadan fiyatlayacaksınız (BIN veya Make offer, aklınızdaki fiyata göre ayarlanacak). Daha sonra da müşteri bekleyeceksiniz. Bundan sonrası sizin sabrınıza bağlı. İyi bir domaine ilk 1 yılda mutlaka teklif gelir. Bir yıldan sonraki süre tamamen size bağlı. Ama yeni trendlere göre değişkenlik gösterebilir. Örnek veriyorum kisamesaj.com 10 sene önce çok şey ifade ediyorken şu sıralar pek bir şey ifade etmiyor. Veya, 5g.com'un 10 sene önceki değeri ile şimdiki çok farklı.

İyi çalışmalar,

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
8
11
Merhabalar Arif hocam, elimde benim için çok ama çok değerli bir domain var. Yine kendi çapımda iyi bir ücret ödedim. Son zamanlarda bazı firmalarla ilgili farklı sıkıntılar yaşandığını facebook gruplarında okuyorum. Mesela domainin süresini geçiren bir kişinin park süresi dolmadan domaini elinden almışlar gibi.

Cevaplamanızı istediğim husus şu; ben bu domaini hangi firmada saklamalıyım?

Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhabalar,

Bir domain yatırımcısı olarak yapmamanız gereken çok temel iki aksiyon var:

1- marka tescil riski olabilecek domain satın almak veya kayıt etmek
2- domainlerinizin expire tarihlerini geçirmemek + çok ucuz ama ismi duyulmayan ve bunun yanında kötü tecrübeler yaşanan yazmanlar yerine, bir tık daha pahalı ama ismi bilinen yazmanları tercih etmek.

İyi çalışmalar :)
*flood önlemi* mesajınız otomatik birleştirildi:

Merhabalar,

Bir domain yatırımcısı olarak yapmamanız gereken çok temel iki aksiyon var:

1- marka tescil riski olabilecek domain satın almak veya kayıt etmek
2- domainlerinizin expire tarihlerini geçirmemek + çok ucuz ama ismi duyulmayan ve bunun yanında kötü tecrübeler yaşanan yazmanlar yerine, bir tık daha pahalı ama ismi bilinen yazmanları tercih etmek.

İyi çalışmalar :)
Şuna bir ekleme yapayım. Ben size sevmediğim yazmanları yazayım, sevdiklerimi söyleyip reklam yapmiyim :)

NetworkSolutions.com, GoDaddy.com (Müşteri hizmetleri çok iyi ama kullanıcı paneli bence tam bir facia), Enom.com
Ek olarak, benim kendi tercihlerim yurt dışı yazmanları.

Güzel oldu bu soru cevap teşekkürler. Sektörün tanıdık brokerlarından Arif bey hoşgeldiniz. Güzel sorular var. Cevapları ilgiyle takip edeceğiz. Yurtdışı domain satış sitelerinden hangilerini önerirsiniz?
Elinizdeki domainlere ve sizin stratejinize göre değişir. Örnek vereyim: Elinizde computer.com varsa (keşke olsaydı:)), herhangi bir platform kullanmanıza bile gerek kalmayabilirdi.

Şöyle ayırayım:

1- Elden çıkarılmak istenen, nispeten değersiz olduğunu düşündüğünüz domainler: Forumlar, godaddy auctions (no reserve price)
2- Kaliteli domainler: Uniregistry'de broker olarak çalıştığım için diğer platformların da nasıl çalıştığını az çok biliyorum. Alıcı ile en çok ilişki kurmaya çalışan ve bunu ısrarla yapmaya çalışan tek firma Uniregistry'dir. Eğer elinizdeki domainler çok kaliteli değilse (computer.com vs. gibi), diğer platformlar sadece aracılık yapar, brokerlık yapmaz. Ama diğer yandan da GoDaddy'nin çok fazla sayıda müşterisi var. Ben olsam GoDaddy'de aklınızdaki fiyatın bir tık üstünde BUY NOW, Uniregistry'de make offer listelerdim. Fakat burada da GoDaddy'nin yüksek komisyonunu unutmamanız lazım.
3- Çok kaliteli domainler (İngilizce, tek kelime, jenerik .com ve .net veya 3 harfli .com'lar için): Uniregistry ile birlikte MediaOptions, BQDN.com, VPN.com, (son ikisi ile birebir çalışmadım ama güzel şeyler duydum) veya Sedo'nun premium brokerage hizmeti kullanılabilir. Her birinin + ve - leri var.

İyi çalışmalar,

Güzel bir başlık, benim gibi yeni başlayan daha işe ısınamamış çaylaklar için bulunmaz hint kumaşı :)
Ben de şöyle bir soru yönelteyim, aldığımız kaliteli bir domaini son kullanıcıya ulaştırmak için hangi yol izlenmeli ? Nerelere ilan / park verilmeli ? verilmeli mi ?
Çağlar Bey merhabalar,

Kaliteli bir domaini, domain sahibinin aktif olarak pazarlaması gerektiğine inanmıyorum. Sizin Ferrari alacak paranız varsa, gider alınacağı yeri bulur ve alırsınız. Ama elinizde düşük sınıf bir araba almaya yetecek bütçe var ise, pazarı iyice araştırır ve fiyat/performans oranı en iyi arabayı almaya çalışırsınız. İki örnekte de bir satıcı olduğunu düşünürsek, ferrari için olabilecek en pahalı aracı satmak bir satışçı becerisidir. İkinci için ise bu değişken. Devamlı müşteri yaratmak istenebilir, en az talep gören arabalar satılmak istenebilir veya kötü niyetliler için bir kusuru saklanan araç satılmak istenebilir, temelde bakılırsa bütün ihtimaller satışçı başarısıdır, fakat en önemli başarı müşteriyi kaçırmamaktır iki örnek için de. Bu tartışılabilir ve çift taraflı olabilecek bir görüş fakat benim inancım böyle.

Park verilmemesi için bir sebep görmüyorum. Platform olarak GoDaddy, Sedo, Uniregistry (hepsinin + ve - leri var, bir önceki cevaplarımı okumanızı öneririm), Türkiye için AlanAdlari.com.

İyi çalışmalar,

Son düzenleme:

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü