Dikkat Çeken .ORG Satışları ve Abartılmış Domain Fiyatları

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
29
42
Herkese merhabalar,

Son zamanlarda dikkatimi çokça çeken .org domain satışları ve Türkiye'de abartılmış domain fiyatları hakkında yeni bir DomainGag bölümü çektim:

Herkese iyi seyirler dilerim :)

Kanala abone olmayı ve notification'ları açmayı ihmal etmeyelim lütfen :)

godsmack

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
58
42
Harika bir bölüm olmuş, reel örnekler kullanmanız da, anlatmak istediklerinizi daha anlaşılabilir bir zemine oturtmuş... Sizden daha sık videolar bekliyoruz Arif Bey... Paylaşımlarınız ufkumuzu genişletiyor, teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: ArifSengoren

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
20
27
Istanbul
www.domainmatik.com
@ArifSengoren abartılmış domain satışlarıyla ilgili bence yanlış siteyi referans alıyorsunuz. Domain konusundaki bilgisizliğin internet sitesine dönüşmüş hali malum satış platformu. Hayalleriyle yaşayanların astronomik fiyatla satışa sundukları domainleri 3-5 sene yenileme imkanları bile olmuyor, bir çoğu düşüyor. Ülkemizin genel sorunu okuma, öğrenme alışkanlığının olmaması Domain işine girenler bilgisiz olsam bile öğrenmeliyim demek yerine Hayal dünyalarında kurdukları saçmalıklara kendilerini inandırarak neredeyse doğrunun karşısında kendi temelsiz yanlışlarını savunacak hale geliyorlar. Umarım Domain Kafe forumu çizgisini bozmadan devam eder ve belirli seviyedeki yatırımcılar için daha büyük bir satış ve bilgi platformuna dönüşür.

• Beğen
Tepkiler: godsmack ve AfMeSu

godsmack

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
58
42
@ArifSengoren abartılmış domain satışlarıyla ilgili bence yanlış siteyi referans alıyorsunuz. Domain konusundaki bilgisizliğin internet sitesine dönüşmüş hali malum satış platformu. Hayalleriyle yaşayanların astronomik fiyatla satışa sundukları domainleri 3-5 sene yenileme imkanları bile olmuyor, bir çoğu düşüyor. Ülkemizin genel sorunu okuma, öğrenme alışkanlığının olmaması Domain işine girenler bilgisiz olsam bile öğrenmeliyim demek yerine Hayal dünyalarında kurdukları saçmalıklara kendilerini inandırarak neredeyse doğrunun karşısında kendi temelsiz yanlışlarını savunacak hale geliyorlar. Umarım Domain Kafe forumu çizgisini bozmadan devam eder ve belirli seviyedeki yatırımcılar için daha büyük bir satış ve bilgi platformuna dönüşür.
Güzel bir noktaya parmak basmışsınız hocam, ama söylediğinize ben hem katılıyorum hem de katılmıyorum. AA evet dediğiniz gibi rüya görenlerin çok fazla olduğu ve bu anlamda değerlendirme kriteri olarak ele alınabilecek bir yer olmayabilir belli bir pencereden bakıldığında. Fakat, benim video dan anladığım, arif bey zaten türk domainerlere veya domainer olmaya ilk adımını atmış ama domainer olma yolunda daha yolu olanlara, yani Türk piyasasında ki domain yatırımcılarında bir farkındalık yaratmak istemiş. Türkiyede bu işi yapmaya çalışan ve yolun daha başında olan insanlara, yaptıkları yanlışları göstermek istediği için örnek verdiği platform bence bu noktada doğru olmuş...
Arif bey’e yazılmış post a ben cevap vermiş gibi oldum ama kendi düşüncemi de konuya iliştirmek istedim müsadeniz olursa...

Domainler

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
20
27
Istanbul
www.domainmatik.com
Güzel bir noktaya parmak basmışsınız hocam, ama söylediğinize ben hem katılıyorum hem de katılmıyorum. AA evet dediğiniz gibi rüya görenlerin çok fazla olduğu ve bu anlamda değerlendirme kriteri olarak ele alınabilecek bir yer olmayabilir belli bir pencereden bakıldığında. Fakat, benim video dan anladığım, arif bey zaten türk domainerlere veya domainer olmaya ilk adımını atmış ama domainer olma yolunda daha yolu olanlara, yani Türk piyasasında ki domain yatırımcılarında bir farkındalık yaratmak istemiş. Türkiyede bu işi yapmaya çalışan ve yolun daha başında olan insanlara, yaptıkları yanlışları göstermek istediği için örnek verdiği platform bence bu noktada doğru olmuş...
Arif bey’e yazılmış post a ben cevap vermiş gibi oldum ama kendi düşüncemi de konuya iliştirmek istedim müsadeniz olursa...
Siz bence çok farklı bir pencereden bakmışsınız genel olarak benim aldığım mesaj domain piyasasına verdikleri büyük zararla ilgili. Bu tip fiyatlandırmalar Türkiye'de domain sektörünün genel kabul görmesinin ve piyasanın gelişmesinin önündeki en büyük engel. Bir piyasanın gelişmesi için önce oluşması gerekiyor yıllardır Türkiye'de bir kaç satış dışında sektör haline gelmiş bir piyasa henüz yok. (forumlarda satılan 10-500TL arası satılan domainlerden bahsetmiyorum) Her ay en az 100 adet 1K$ üzeri satış gerçekleşmesi gerekiyor ki Türkiye'de piyasa var diyelim. Fakat piyango bileti almak yerine domain alayım diyenlerin sayısı her geçen gün bu piyasayı daha fazla öldürüyor.

Peki diyeceksiniz ki bunun önüne nasıl geçilir benim yıllardır dilimde tüy bitti fakat anlatamadım yazdığım makaleler, postlar, yüz yüze görüşmler, mesajlaşmalar inanın geri dönüp baktığımda boşa zaman kaybı olarak görüyorum insanlara bir şey öğretebilmek için geçen zamanı. Toplumca kabul görmüş bir otoritenin Türkiye'deki domain piyasasında söz sahibi olmadan bu işlerin düzeleceği konusunda bir inanca sahip değilim. AA sitesindeki fiyatlandırma politikalarıyla ilgili düzenleme şart. gelişmiş bir domain değerleme sistemi üzerinde çalışılıp gerekirse yapay zeka teknolojisi kullanılarak değerinin üzerinde fiyat biçilen domainlerin kabul edilmemesi gibi. Doğal olarak sitedeki fiyatlandırma doğru oturacağı için kendiliğinden bir düzenleme gelecek belki de sitenin hem güvenilirliği hem de satışlarını artıracak.

siz bence yazdıklarımı okumaktan çok anlamakla ilgilenin. Türkiye'de bu işi yapmaya çalışan ve yolun başında olan insanlara yaptıkları yanlışları göstermek için örnek verdiğini yazmışsınız bende tam olarak o yolun başındaki insanların okumak öğrenmek yerine hayal kurdukları ve inandıkları yanlışları savunduklarını söylüyorum. birisi çıkıp saçma bir domaine 70.000$ yazarsa bunu gören başka biri de aynı yoldan gidiyor. Ben insanların konulara girip uzunsa okumadan çıktıklarını biliyorum hatta çok uzun okumadım yazıp yorum yapanlar bile var. 3 kelime domaine bu jenerik değil dediğim de araştırıp öğrenip teşekkür edeceğine bana göre jenerik size göre olmayabilir diye cevap vereni biliyorum ve inanın şu video paylaşıldı diye kimse hiç bir şey araştırmayacak, öğrenmeyecek en fazla videoda önerdiği domainlere benzer domainler kaydedip uçuk fiyata satışa koyacak insanlar olacak hatta arif şengören önerdi bu domaini diye belki de ona mal edecek her şeyi... bu videoyu izleyecek, anlayacak kitle zaten şu posta yazan 3-5 kişiyi geçmez.

Sizin bana bu forumda verdiğiniz 2 cevap var katılmadığım yerler var dediğiniz her iki mesajda da dönüp dolaşıp benimle aynı şeylerden bahsediyorsunuz muhalif olmak farklı pencerelerden bakmak her zaman iyidir fakat yazdıklarımı temelinde anlamaya çalışırsanız daha iyi olur. Burada doğal olarak her şeyi ince detayına kadar yazma imkanımız yok birazda genel hatlarıyla anlamak gerekli konuları.

• Beğen
Tepkiler: godsmack ve AfMeSu

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
29
42
Selamlar. Benim bildiğim kadarı ile AlanAdlari.com an itibariyle Türkiye'deki en kurumsal ve bilinen platform. Gerek aylık işlem sayısı olsun, gerek platformdaki domain sayısı olsun, gerek ödeme yöntemleri olsun, gerekse platformdaki üye sayısı olsun, her bakımdan "en çok" sayıya sahip. Bu şekilde olması, orayı Türkiye'deki "en iyi" yapmaz, ama durum bu şekilde. Doğruları yanlışları vs. olabilir, konu o değil. Konu, en bilinen olması. Bu yüzden orayı referans aldım. Geri kalan dediklerinize katılıyorum. Benim de amacım katkı sunmak :)
*flood önlemi* mesajınız otomatik birleştirildi:

Amacım buydu dediğiniz gibi. Başka bir şey yok. 3 kişi olur 5 kişi olur önemli değil. Ben 1 kişinin düşüncesini değiştirsem benim için yeterli. Çünkü benim birini değiştirmem zincirleme bir değişimin başlangıcı olacak.

Son düzenleme:

caglar

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
16
18
Kastamonu
videoda bahsi geçen değerli (mesaj veren?) org. domainlerden kasıt nelerdir ?
yerli ve yabancı bir kaç örnek verebilir misiniz arkadaşlar.

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü