Domain Al Satçısı, Domainci, Hobici, Ve Son Kullanıcı

Kaplan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
29
31
35
Samsun, Türkiye
doyosi.com
Her ne kadar elinde 10-15+ domain olanlara ülkemizde domain yatırımcısı dense de aslında olay biraz daha farklı evrensel düzeyde.
Domain yatırımcısı kelime olarak açıldığında domaine yatırım yapan ve ondan para kazanmayı amaçlayan kişi demektir ki bu açıdan bakıldığında gene ülkemizde standart bir domain satış kültürü (domain borsası) olmadığı için sadece Türkçe domaine yatırım yapan arkadaşlara domain yatırımcısı deme şansımız ne yazık ki bulunmamaktadır.

Domain yatırımcılığı teriminin evrensel düzeyde likit domainlere yönelik yatırım yapanları kapsadığını hatırlattıktan sonra terimlerimize geçelim.

Domain Al-Satçısı : Bu arkadaşlar domain ile hiç bir duygusal bağ kurmazlar. Domain onlar için satılacak bir üründür. Torku Banada gibi ellerindeki domainlere istedikleri fiyatlar bir çıkar bir düşer. Domain alırken en düşük, satarken de satabilecekleri en yüksek fiyatı belirlemeye çalışmaktadırlar. Ticari olarak bir kaygıları yoktur. Domain topladıkları kadar düşürme potansiyelleri de yüksektir. Domain amatörleri aslında bu sınıfa oldukça uygun bir diğer isim olabilir. Domainlerinizi bu gruptan birine satacaksanız bütçeleri genelde XX, XXX seviyelerinden yukarı çıkmayacaktır. :)

Domainci (Domainer) : Ülkemizde oldukça vardır. Bir çok kaliteli isme sahiptirler. Domain satın alırken domain al-satçısı kadar ucuza kaçmaz, satın alımlarını genelde uzmanı olduğu alanlarda, ne aldığını ve alırken kaça satacağını belirleyerek yapar. Domainlerini nispeten uygun olacağını düşündüğü platformlardan yani çoğunlukla açık arttırmalar ve backorderlar üzerinden alır. Haliyle elindeki portfoy nispeten daha kaliteli olmaktadır. Genelde bu grubun üyelerinin ticari kaygısı daha fazladır. Fazla maceraperest değillerdir. Domainlerinizi bu gruptan birine satacaksanız muhtemelen alış fiyatınız ile ilgili bilgi sahibidir, satmak istiyorsanız verdiği tekliften başka çok pazarlık yapmayın, boşuna zaman kaybı olacaktır :)

Hobiciler (Geliştiriciler) : Bu arkadaşların tek derdi domain satmak değildir. Bir domain alacakları zaman o domaini reklamla, tanıtım ile veya geliştirerek onu proje olarak daha iyi fiyata satabileceklerini düşünürler. Haliyle böyle bir arkadaş denk gelip size domain konusunda teklif verirse muhtemelen 10x - 20x katı bedelle satabileceğini düşündüğü bir fiyatı kafasında belirlemiştir. Pazarlığı esnek tutarak bol bol konuşabilirsiniz.

Son Kullanıcı : Domaincilerin en sevdiği müşteri tipidir. Bu arkadaşlar domaini almak için teklif sunduklarında, pazarlık süreci sizin ticari ve ikna yetenekleriniz ile şekillenecektir. Çünkü son kullanıcı dediğimiz kitle zaten domaini en son alacak olandır ve yukarda listelenen üç grubun da ortak hedefindedir.
 
  • Beğen
Tepkiler: umut ve AfMeSu

umut

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
20
9
Hobiciler grubunda başlayıp kademe kademe Domainci ve Son kullanıcı olarak ilerleyip katıldığım önermedir. Bazı domainler ile duygusal bağ kurup hayata geçirdiklerim de var bazılarıyla da tamamen ticari olarak satın aldıklarımda . Aslında alıcıyı her zaman kendi yerime koymuşumdur. Neden bu domaini almalıyım diye hep sorarım kendime. Gerçekten son kullanıcı mıyım , yoksa ticari olarak mı düşeneceğim buna karar vermek zor olsada insan asla satın aldığı tüm domainler projelendirmesi mümkün olmadığından dolayı ticari düşünmek daha doğru olacaktır.
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaplan
PREMIUM DOMAIN SALES


Üye bul

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2

Forum istatistikleri

Konular
503
Mesajlar
1,266
Kullanıcılar
364
Son üye
ercankus

DESTEKLİYORUZ

Hakkımızda

  • 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü