"Domain İşinde Para Yok" mu.!?

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
120
162
Konya
www.cizgi.com
Geçenlerde yabancı bir domain forumunda "domain işinde para yok" tarzı bir tartışma vardı. O konudan 1-2 ufak çıkarım yaptım onu paylaşmak isterim.

1- Kalite bilinci olmadan ve bütçe oluşturulmadan girilmemesi gereken bir sektördür.
2- Para yatırıp sıkıştığın anda nakite çevrilebilecek domain seçenekleri olmakla birlikte son kullanıcı hedefin var ise sabredilmesi gereken bir sektördür.
3- Yeni trendler takip edilip, yeni kayıt edilebilecek domainler bulmanın dışında yeni kayıtlar piyango gibidir.
4- Yeni uzantılara yapılan yatırımların geri dönmemesi, şişirilen balonların patlamasından ibarettir.
5- Piyasa çevrenizle sınırlı değildir, global düşünülmelidir.
6- Ekosistemi iyi analiz etmek gerekir..

Yazı detaylandırılıp, genişletilebilir ancak dönüp dolaşıp aynı şeylere vurgu yapıyoruz.. Bilinçsiz yatırım yapılıyor.. Zamanında bizim yaptığımız hatalar yapılmasın diye bilgi paylaşımları yapılıyor, makaleler yazılıyor, bloglar açılıyor, gruplar kuruluyor, mailler, telefonlar cevaplanıyor..

Ama "domain işinde para yok" diyenler piyasadan çekilip yerine yeni "domain işinde para yok" diyen oyuncular giriyor.. Kısır döngü.. İşini sağlam yapanlar, ayağını yere sağlam basanlar mı.? Onlar bu tartışmanın neresinde sizce.!?
 

Kaplan

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
30 Eyl 2019
26
23
35
Samsun, Türkiye
doyosi.com
TR ayağı için konuşacaksak, bizde durum hiçbir zaman dünya ile eşdeğer olmayacak. Ülkemiz için söylediklerinize katılıyorum çünkü ekonomik olarak aramızda çok büyük bir makas var.

Bu bir oyun. Her oyunda olduğu gibi kuralları var. Ama şans faktörü bu oyunda diğer oyunlarda olduğu gibi çok etkili değil tek fark bu bence.

Yeni uzantılar, bunların patlaması falan hep ütopik söylemler hocam. Adamlar milyonlarca lira harcayıp uzantı çıkartıyor bunu patlasın diye yapmıyorlar.
Bu tamamen küresel bir dönüşüm. Cihazlar akıllandıkça, insanlar çoğaldıkça, dünya geliştikçe bunlar olmaya devam edecek. Ama bence com uzantı bu süreçte sürekli değerlenecek.

Örneklendirme yapalım;
cfah.org 24.300$. 4L.org u kim alırdı boşta görse. Veya aşağıdaki listeye bakalım;Yukarıdaki listeden kaçtanesini boşta gören olursa alırdı :)
Domain tecrübe işi evet ancak bu tecrübe işin araştırma boyutunda gerekli. Öyle araç talepleri geliyor ki.
İki tane domain aracına örnek vereyim, kimsenin kaale alıp yapacağını düşünmüyorum :D
- Namebio apisi üzerinden daha önce satışı yapılmış ve boşa / ihaleye düşmüş domainleri listelemek için uygulama.
- Düşen 4L.org domainleri acronym olarak bir karşılığı var mı diye belirleyen uygulama.

Ama adamlar bunu istiyor ve boştaki domaini alabiliyorlar. Geçen gün epik.com için konu açtılar indirim yapacağız kaçar tane alırsınız diye 5.49 olursa 100ler 200ler havada uçuşuyor zaten ama 1000 tane alırım yazmış adam. Yeni domain bu. Kayıt edecek, yani şunu düşünüyor şuanda kayıt edilmemiş 1000 tane domaini fiyat 5.49 olursa alacak ve pörtföyüne ekleyecek. Ve o adam bunu satmayacağını bile bile yapmaz. Çünkü elinde zaten binlerce domain var.

Domain işinde para yok mu? Var. Çok var hemde ama geleneksel bakış açımızla bize o pastanın üzerindeki damla çikolatalardan sadece kırıntı kalır. O da biter gider zaten :)
 

Hakkımızda

  • 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü