Yeni Alan Adı Yatırımcısı

Alli

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
12 Şub 2020
2
1
Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir hobi niyetine alan adı listeleri inceleyip takip ediyorum, fakat bu zamana kadar ticari gözle hiç bakmamıştım. Artık hobi olarak değil, ticari bir faaliyet olarak zaman harcamak istiyorum.

Bu süreç içerisinde kendime başlangıç bütçesi için 100$ ayırdım.

Forumda ve farklı sitelerde konularla ilgili çok fazla yazı okuyorum bazı yazılar güzel bilgi verirken bazı yazıların sıkıcılığından sonunu getiremiyorum.

Sizlere sormak istediğim bir kaç soru olacak, bunları cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Bu sorular dışında tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

1- Şuna ki alan adlarını yetkili firma olan Turhostta tutuyorum. Bu işe girdikten sonra domainnameapi.com üzerinde toplamak ve takip etmek istiyorum bu konuda önerileriniz var mıdır ?
2- Alan adlarını takip edebileceğim, düşme vakti geldiği zaman haber veren, yenilenmediğinde haber veren veya yenilendiğin liste yapabileceğim bir program veya online bir platform var mıdır ?
3-Backorder firmaları hakkında bir çok dedi kodu var, güvenilir iyi sonuçlar elde edeceğim, iade işlemleri hızlı olan alan adı alındıktan sonra ekstra masraf çıkarmayıp problem oluşturmayacak bir çalıştığınız firma var mıdır ? Sizce hangi durumlarda backorder kullanmalıyım veya kullanmamalıyım.
4- Alan adı satışını yapabileceğim tavsiye ettiğiniz ve kullandığınız siteler nelerdir ?

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: DomainDepos

godsmack

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
1 Eki 2019
117
100
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
1) hangi firmayı kullanacağınıza siz kendiniz karar verin bizim direk firma söylememiz doğru değil fakat hakkında insanların pek şikayet etmediği bilinen firmaları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır çünkü bazıları transferde çok uğraştırıyor diyorlar ve fiyatlar çok farklılık gösterebiliyor. Örneğin ben son zamanlarda godaddy den şaşmıyorum hem müşteri hizmetleri harika hemde domain sayısı çok olunca indirimli alan adı kulübü ile uygun fiyatlara yenileme ve satın alma sağlayabiliyorum. Ama bir diğer yandan sizin alan adınız çok olmadığı için fiyatları size pahalı gelebilir.. yani bilinen firmalardan fiyatlarını kontrol ederek kendinize uygun olanı seçebilirsiniz...
2)program kullanan arkadaşlar var ve hatta bir ara satan arkadaşlarda vardı sanırım ama hemen hemen her firma domain süreniz dolmadan bir ay önce veyabbir kaç hafta öncesi gibi zamanlarda size uyarı maili gönderiyor. Takip işini excel gibi bir dökümana not alarak filan halledebilirsiniz zamanla sayısı çoğalsa bile...
3)backorder konusunda tecrübeli değilim ama bu işte bilinen 3-5 firma var zaten bunlardan size uygun olanı tercih edersiniz (snapnames/namejet/dropcatch gibi...)
4) türkçe domainleriniz için godaddy/sedo/uniregistery/alanadlari/domainyurdu/domainkafe/domain alış satış facebook grubumuz/varsa üyeliğiniz r10 net
Yabancı domainler için yine godaddy/sedo/uniregistry/dan/namejet gibi bir çok seçenek mevcut...
Fakat bu noktada önemli olan elinizdeki domainin satılacak değere sahip olması. Eğer domaininiz pek kimsenin almak istemeyeceği bir domainse hangi platformu kullanırsanız kullanın satış yapabilmeniz pek mümkün olmayacaktır bunu aklınızdan çıkarmayın...

not : sürekli forumları okuuun ve domain kafede birçok bilgi mevcut oturup hepsini zamanla oluyun, aklınıza takılanı sormaya çekinmeyin, fırsat bulan arkadaşlarımız cevaplayacaklardır...
Son olarak 1 domaininiz olsun ama kaliteli olsun lafını unutmayın...
Şimdiden bu serüvende başarılar...

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
337
478
Konya
www.cizgi.com
1- Güvenilir bir firma & fiyat analizi yapıp karar verebilirsiniz..
2- DOmain YOnetim stemi (doyosi.com)
3- Dropcatch, Snapnames (https://www.domainkafe.com/konu/backorder-nedir.54/)
4- Türkçe alan adları için alanadlari, firmaların park sayfalarından (

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..

) veya kendi park sayfanı (

Konudaki linki görebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Üye OLunuz..

) yaparak satış gerçekleştirebilirsin. Yabancı alternatif çok, sedo - uniregistry - godaddy - afternic - dan - epik ..
5- $100 ile sektöre hiç girme :)

• Beğen
Tepkiler: ArifSengoren

ArifSengoren

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
7 Eki 2019
64
100
Selamlar, hoşgeldiniz.

1- Yüzlerce kaliteli ve çeşitli ölçeklerde hizmet veren firma var piyasada. Fiyat/performans analizini yapıp kendiniz karar vermelisiniz. Ama mesela GoDaddy'i önermem kendi adıma.

2-

3- DropCatch, GoDaddy en popülerler şu anda. NameJet'te çeşitli sıkıntılar duyuyorum bu sıralar. Dikkatli olmakta fayda var.

4- Türkiye'de AlanAdlari.com. Yurt dışında Uniregistry.com, Sedo.com, Afternic.com, Dan.com, GoDaddy.com vs. diye gidiyor.

Kişisel not: Dünya üzerinde, düşününce aklıma gelen hiç bir iş modelinde 100 USD sermaye ile bir işe girilmez. Bu sermaye ile yapılabilecek işler çok sınırlı sayıdadır. Sahilde simit satılabilir (ki orda bile sıkıntı çıkabilir), veya çok nadir başka işler vardır aklıma gelmiyor.

Domain işini ticari yapmak için 100 USD sermayeniz var ise, ya bu sermayeyi arttırmanızı ya da bu 100 USD ile güzel bir kaç akşam yemeği yemenizi tavsiye ederim. Ya da piyango bileti vs.'de olabilir. Çünkü ihtimaller, piyango biletinde daha yüksek, üstelik bilet için sadece bi kere para veriyorsunuz, senelik yenileme masrafı yok.

Yanlış anlamayın, sizi yermek gibi bir niyetim yok. Tüm tecrübem ve iyi niyetimle gerçekleri söylüyorum. Yarım milyara yakın kayıtlı domain var. Siz 100 USD ile 1 senelik 10 domain alıp, bu yarım milyar domainin içinden öne çıkarıp para kazanma hedefiyle bir işe giriyorsunuz. Dediğim gibi, ihtimaller, piyango'da daha yüksek. Bugün yatırımlık "bir" adet arsa almak bile 5-10 bin TL'den başlarken, dijital yatırımcılığa 100 dolar ayırmak, ne bileyim, şahsen bana çok çok çok ilginç bir bakış açısı gibi geliyor.

Ne olursa olsun, yatırımınızda başarılar dilerim.

Alli

-
KAYITLI ÜYE
SMS ONAYLI
12 Şub 2020
2
1
Merhabalar,

@godsmack @AfMeSu @ArifSengoren geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.

@godsmack Dediğin gibi bir çok domain toplama taraftarı değilim, sadece .com alan adlarını kayıt etme çok güzel bir alan adı ise .net de alabilirim diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz konularda 100$ ile bu işe girmemem gerektiğini söylemişsiniz lakin, böyle bir işe başlanırken binlerce dolar para yatırılıp mı giriliyor inanın hiç bilmiyorum. Siz ne kadar sermaya ile bu işe başladınız ?

@ArifSengoren @AfMeSu Size göre böyle bir işe başlamak için kaç bin dolara olması gerekiyor.

Benim 100$ belirleme amacım tamamen alan adlarını kendim takip edip kayıt etmektedir(ihale veya kayıtlı domaini al sat gibi düşüncem yok ). Bugün araştırdığım zaman godaddy ve bir çok farklı yerde 2 dolara gibi ücretlere alan adı kaydı yapabildiğimi gördüğüm için 100$ dolara 50 adet alan adı alabileceğime ve başlangıç için 50 adet alan adının iyi olduğunu düşünmekteyim.

Alan adı satış için sabrın çok önemli olduğunu biliyorum lakin, 100$ ayırdığım bir ticarette bir alan adı alıp onu 100.000 $ satmak gibi bir ticari düşüncem şimdilik yok. Aldığım alan adlarından bir sene içerisinde hiç satış yapamaz isem 1 sene sonra o alan adlarını yenileyebilecek bütçeyi bulabileceğimi düşünüyorum.

Yani açıkcası bugün 50 alan adını kayıt etsem 1 sene sonra onları yenilemek için vereceğim parayı düşünmektense, daha kaliteli alan adı arayışına veya aldığım alan adlarını satabileceğim hedef kitlesine ulaşmayı düşünmek isterim.

2 sene içerisinde aldığım 50 alan adından hiç bir satış yapamaz isem bazı noktarlar da hata yaptığımı düşünürüm ya sektörü bırakırım yada yaptığım hataları bulup çözmeye çalışırım.

Açıkcası heves ettiğim ve detaylarını bilmediğim bir sektöre binlerce dolar yatırmak bana mantıklı gelmiyor. Sonuçta sermaya arttırımı diye bir şey var :) Kazanırsak işi anlamaya başlarsak yatırırız diye düşünüyorum.

Yada ben bu işi çok yanlış anladım ve çok yanlış yerdeyim :)

AfMeSu

Dünya vatanım, tüm iyiler kardeşim..
KURUCU
SMS ONAYLI
30 Tem 2019
337
478
Konya
www.cizgi.com
Bir kaç makale tavsiye edeyim o zaman size @Alli ;

• Beğen
Tepkiler: Alli
PREMIUM DOMAIN SALES

Üye bul

Online İstatistikleri

Çevrimiçi kullanıcılar
1
Çevrimiçi ziyaretçiler
7
Toplam ziyaretçi
8

Forum istatistikleri

Konular
502
Kullanıcılar
364
Son üye
ercankus

DESTEKLİYORUZ

Hakkımızda

• 30 Eylül 2019 da yayın hayatına başlayan forumumuz domain sektörüne ilgi duyan kişileri bilgilendirmek ve bir araya getirmek amacıyla kurulmuş, arşiv niteliği taşımaktadır. Burada yapacağınız ticaretin forumu bağlayıcı bir yanı yoktur. Kendi önleminizi almanız sizin yararınıza olacaktır..
  • Yer sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan DomainKafe.com T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre içerik sağlayıcı TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Hızlı Menü

Kullanıcı Menüsü